top of page

Niçin Bekarlık Daha İyidir?


Her zaman olduğu gibi günümüzde de yalnız yaşayan, yalnızlığı tercih eden, bir ilişki içinde olmaya özlem duymayan, belki evlenmek istemeyen, belki de doğru kişiyi bulamadığı için bekar olan insanlar var.


Bu bir başınalık hali öyle ya da böyle bazen gizli bazen aleni bir şekilde çevre tarafından sıkıntılı bir durummuş gibi karşılanabiliyor.


Toplum çoğu kez yalnız bir yaşamın normal bir yaşam olabileceğinin mümkün olduğu mantığına ters düşüyor.


Bu da beraberinde büyük bir baskıyı getiriyor.


Çünkü hayatına birilerini dahil etmek istemeyen, kendi yolunda yalnız yürümeyi tercih eden, kendi yuvasında bir erkeğe ya da kadına pek de tahammül edemeyen insanlar var.


Ve sayıları hiç de az değil.


Ancak yine de bu kişiler dışarıya ne kadar sınır koyarlarsa koysunlar belirli yollarla evlilik hayatına zorlanıyor.


Bu zorlantı hali kişinin kendi tercihlerinden uzak zehirli ilişkilere kapılmasına neden oluyor.


Sağlıklı birliktelikleri konumuzun dışında tutarsak bekar olmanın birçok iyi yanı vardır.


1-Sonsuz aşkı yanılgısından uzak olmak


Birbirini ömür boyu derinden seven iki insan düşüncesi normal ve sıcak bir fikir gibi görünse de bünyesinde gereğinden fazla zorlama ve gariplik içerir. Uzunca yıllar söz konusu olduğunda çoğu ikili karşılıklı olarak keyif kaçırıcı ve yıpratıcı olabiliyor.

Romantik bir birliktelik edebiyat, şiir ya da romantizm de mümkün görünse de pratikte aşırı derecede olanaksızdır.


2-Bekarlığın getirdiği bağımsızlık


Bekarlığı tercih eden büyük bir kitleye "Travmatik çocukluk dönemi yaşamış olması, anti-romantik kişilik, bağlanmaktan korkma." gibi değerlendirmeler itelenmemelidir.


Aslında bu kişiler çoğunlukla sanılanın aksine daha duygusal ve samimi bir kişiliğe sahip olabiliyorlar. Bir ilişkiye adım attıklarında yalnızkenki hallerine dönebilecek olmanın rahatlığıyla daha içten ilişkiler yaşıyorlar. Bu da onların değerli, bağımsız ve güçlü kişilikleriyle örtüşüyor.


3-Öz farkındalığa sahip olmak


Bekarlığın kendisine iyi geldiğini bilen kişi bir sanrı içinde değildir. Gerçekten yalnızlığın kendisine iyi geldiğini bilir. Bir insanı nasıl seveceğini ve onunla birlikte nasıl yaşanacağını bilmek bir çeşit olgunluk göstergesi olsa da ennihayetinde bu birlikteliğin kendisine iyi gelmeyeceğinin farkındadır. Bu da olgun bir zihin yapısının göstergesidir.

Bekarlığı tercih etmek insanın dış onaylardan bağımsız olarak, kendi içsel kargaşalarından sıyrılmış büyük ve nazik bir kalbin göstergesidir.


Comments


bottom of page